Zürichben az amerikai Hikaru Nakamura nyerte meg a Chess Challenge 2016 tornát. Az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand a győzteshez hasonlóan a rapid-és a villámverseny összesítésében 10,5 pontot gyűjtött, a Berger-Sonneborn pontsdzámítás Nakamurának kedvezett. Az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik egy ponttal gyűjtött kevesebbet, az élen végzett kettőshöz hasonlóan megőrizte veretlenségét. Az örmény Levon Aronjan csalódást okozott játékával, Nakamurával és Ananddal szemben is elvesztette valamennyi partiját. A holland Anish Giri ezúttal nem volt egyenrangú ellenfél, ahogy a lett Alekszej Shirov sem tudott lépést tartani a legjobbakkal.

zurich01-banner

A rapidverseny ötödik fordulójával kezdődött a mai játéknap. Az exvilágbajnokok, az indiai Viswanathan Anand és Vlagyimir Kramnyik tisztelték egymást, gyorsan remiztek. Az örmény Levon Aronjan a kritikus állásban fölös kockázatot vállalt, ennek az amerikai Hikaru Nakamura örülhetett, győzelmével befogta Anandot.

Az 5. forduló eredményei:
Viswanathan Anand (indiai, 2784) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2801) döntetlen (Spanyol megnyitás, 32)
Levon Aronjan (örmény, 2792) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2787) 0 – 1 (Vezércsel, 39)
Anish Giri (holland, 2798) – Alekszej Shirov (lett, 2684) döntetlen (Réti megnyitás, 31)

day2-06

A rapidverseny végeredménye:
1-2.Viswanathan Anand és Hikaru Nakamura 7 pont
3. Vlagyimir Kramnyik 6
4. Levon Aronjan 4
5-6. Alekszej Shirov és Anish Giri 3

A rapidverseny befejező fordulója után kis pihenő után a villámpartik következtek. Nem lehetett könnyű a 40-40 perces és a lépésenkénti 10-10 másodpercről átállni a „snelltempóra”. A 4-4 perces játszmákban érthetően több volt a hiba, három parti is döntéssel végződött. A második körben csak Vlagyimir Kramnyik volt eredményes. A harmadik fordulóban aratott győzelmével Vishy Anand ismét lépéselőnyt szerzett.

A negyedik körben csapott össze Anand és Nakamura, az exvilágbajnok nyerőesélyes állást rontott remire. A befejező fordulóban Kramnyik és Anand másodszor is megosztozott a ponton. Nakamura a felkínált eséllyel élni tudott, Aronjan a döntetlent ígérő végjátékban nagyot hibázott, az amerikai világbajnokjelölt királyszárnyi szabadgyalogjai feltartóztathatatlanul robogtak előre.

1233382_1558315147818152_1674739408497678703_n

Hikaru Nakamura és Viswanathan Anand holtversenyben végzett az élen, és sokáig késett az információt, hogy rájátszás dönti-e el párharcukat. A „hirtelen halál” parti lehetősége is felmerült, végül a pénzdíj osztása mellett a Berger-Sonneborn pontszámítás döntött Nakamura javára. A rapidversenyen a győzelem 2, a döntetlen 1 pontot ért, a villámversenyen a klasszikus pontszámítás volt érvényben.